دانلود دانلود طرح درس – مطالعات اجتماعی ششم -دوستی(روش تفکر استقرایی) (docx) 6 صفحه
دسته بندی : تحقیق
نوع فایل : Word (.docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحات: 6 صفحه
قسمتی از متن Word (.docx) :
1325880-51054000
-9144055880طرح درس – مطالعات اجتماعی ششم -برنامه ریزی(روش 9گام گانیه براساس روش تفکر استقرایی)00طرح درس – مطالعات اجتماعی ششم -برنامه ریزی(روش 9گام گانیه براساس روش تفکر استقرایی)
عنوان تدریس:برنامه ی روزانه ی متعادل پایه و مقطع:ششم ابتدایی
کتاب:مطالعات اجتماعی محل تدریس:کلاس درس تعداد فراگیران:... نفر
نام مدرس:
روش تدریس:9گام گانیه براساس روش تفکر استقرایی
اهداف کلی:
درک برنامه ی روزانه ی متعادل
اهداف جزئی:
فراگیران با یک برنامه ی روزانه آشنا شوند.
آشنایی فراگیران با چگونگی گردآوری برنامه ی درسی خود.
آشنایی فراگیران با ویژگی های برنامه ی متعادل.
اهداف رفتاری:
فراگیران باید بتوانند ویژگی های یک برنامه ی روزانه ی متعادل را بیان کنند.(دانشی)
فراگیران باید بتوانند یک برنامه ی روزانه ی متعادل برای خود رسم کنند.(مهارتی)
فراگیران باید نسبت به یادگیری ترسیم برنامه ی روزانه ی متعادل علاقه نشان دهند.(نگرشی)
فراگیران باید نسبت به نظرات دیگران احترام بگذارند.(نگرشی)
مواد آموزشی:
کتاب درسی,تخته ی کلاس,ماژیکهای رنگی
رفتار ورودی:
معلم با چهره ای غمگین وارد کلاس می شود.
- سلام بچه ها
- سلام
- خوب هستین؟
- بله
- شکرخدا.حالا حضور و غیاب کنیم ببینیم همه سر کلاس حاضر هستن؟
اسامی فراگیران خوانده می شود.
ارزشیابی ورودی:
درس جلسه ی قبل(چرا فرهنگ و هنر در دوره ی صفویه شکوفا شد؟)از تعدادی از فراگیران به انتخاب معلم پرسیده میشود.
ارزشیابی تشخیصی:
فراگیران در سال های گذشته مطلبی در رابطه با برنامه ی روزانه نداشتند اما با برنامه ی هفتگی مدرسه آشنا هستند.
(گام اول گانیه)ایجاد انگیزه:
- بچه ها یادتون هست که من دیروز به شما چه قولی دادم؟
- بله خانوم قرار بود شما امروز برای ما کتاب داستان بیاورید و باهم بخوانیم.
- درسته.ولی دخترای خوبم یه مشکلی پیش اومد که من نتونستم برم کتابخونه و برای شما کتاب امانت بگیرم.متاسفم
- چه مشکلی خانوم؟
- من برنامه ریزی کرده بودم که برم ولی برنامه ام اشتباه بود و نتونستم برم.
(گام دوم گانیه)آگاه ساختن از هدف:
- بچه ها شما تا حالا برای کارایی که روزانه می خواهید انجام بدید برنامه ریزی کردید؟
- من یکبار به کمک مادرم برای روزی که تعطیل بودم برنامه ریزی کردم ولی مثل شما اشتباه شد و نتونستم کارهامو به موقع انجام بدم.
- فهمیدی اشتبات چی بود دخترم؟
- نه
- دخترای باهوش دوست دارید یاد بگیرید که چطور یه برنامه ی خوب واسه روزای خوبمون بنویسیم؟
- فراگیران همگی با صدای بلند: بله
(گام سوم گانیه)یادآوری پیش نیازها:
- بچه هابرنامه ی هفتگی مدرسه رو دیدید.میدونید چرا بهش میگن برنامه ی هفتگی؟
- چون برای یک هفته اس.
- آفرین.حالا چرا به برنامه ی روزانه میگن روزانه؟
- چون برای یه روز.
- احسنت.کی میتونه بگه یه روز چند ساعته؟
- 24 ساعت.
(گام چهارم)ارائه محرک:
- بچه ها برای درست کردن برنامه روزانه از شکل استفاده میکنیم.
معلم یک دایره ی بزرگ روی تخته میکشد.
- دخترای خوبم دایره رو به چند قسمت باید تقسیم کنیم تا برنامه مون درست باشه؟
- 24 قسمت
- آفرین دخترم ولی چرا 24 قسمت؟
- چون یک روز 24 ساعته.
- آفرین به دخترای زرنگ.
معلم به کمک فراگیران برای کارهایی که در طول روز انجام می دهند قسمت هایی از دایره را جدا میکنند و با ماژیک های رنگی قسمت های انتخاب شده را رنگ میکنند.
- بچه ها هرکسی برنامه ی روزانه ی خودشو روی کاربرگه ی شماره 17 کتاب کار,نقاشی کنه.
معلم نمودار فراگیران را میبیند و از چند نفر آنها می خواهد که برنامه ی خود را بخوانند و فراگیران دیگر برنامه ها را مقایسه کنند و تفاوت ها و شباهت ها را بیان کنند.
(گام پنجم گانیه)راهنمایی یادگیری:
- بچه ها کسی میتونه بگه واسه این که یه برنامه ی خیلی خوبی داشته باشیم باید چیکار کنیم؟
- باید هرکاری رو موقع خودش انجام بدیم.
- درسته.اما میتونید بیشتر توضیح بدید؟
- یعنی برای هر کاری به اندازه ی خودش وقت بذاریم.
- آفرین
معلم برنامه ی دیروز خود را به دانش آموزان نشان می دهد.
- حالا مشکل برنامه ی دیروزمنوفهمیدید؟
- بله خانوم شما برای کاراتون وقت مناسب نذاشتید.
- هزار آفرین حالا همه یاد گرفتیم که برای کارامون به اندازه وقت بذاریم,ولی اگه وقت به اندازه کافی نذاریم چی میشه؟
- نمیتونیم همه ی کارامونو به موقع انجام بدیم.
(گام ششم گانیه)فراخوان عملکرد:
- بچه ها حالا به صورت گروهی یک برنامه ی روزانه ی خوب ومتعادل رسم کنید و باهم مشورت کنید که در چه مواقعی به برنامه ی روزانه بیشتر احتیاج داریم و ویژگی های برنامه ی خوب را بنویسید.
معلم دانش آموزان را به پنج گروه چهار نفره تقسیم میکند.
برقراری ارتباط به صورت گروهی باعث افزایش اطلاعات فراگیران می شود.
(گام هفتم گانیه)تدارک بازخورد:
معلم از سرگروه ها می خواهد که برنامه ی خود را به تخته وصل کنند و از روی آن با صدای بلند برای بچه های دیگر بخوانند.
سرگرو ه ها نظرات خود را بیان می کنند و مفاهیم درس را تعریف می کنند.(ارزشیابی تکوینی)
معلم نظر دانش آموزان دیگر را در مورد برنامه ی گروه ها می پرسد.
در پایان معلم بازخورد مناسبی به هریک از فراگیران می دهد مانند تکان دادن سر, لبخند زدن,گفتن کلمات تشویقی,...
رفع نقص و مرور درس:
- کی میتونه ویژگی های برنامه ی متعادل رو برای کلاس توضیح بده؟
اگر مشکلی وجود داشت معلم با کمک فراگیران مشکل را برطرف می کند و آنان را هدایت می کند.
(گام هشتم گانیه)ارزیابی عملکرد:
(ارزشیابی پایانی)
معلم از دانش آموزان می پرسد:
بچه ها به نظر شما چه کارهایی هدر دادن وقت است؟
برای چه کارهایی دوست دارید وقت بیشتری بگذارید؟
نماز و دعا در برنامه چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟
منظور امام علی(ع) ازگفتن:«از دست دادن فرصت موجب ندامت و اندوه است» چیست؟
(گام نهم گانیه)افزایش یادآری و انتقال:
(تکلیف خلاقانه)
هرکدام از گروه ها برنامه ی یکی از روزهای هفته مدرسه را بنویسند و مورد بررسی قرار دهند و مشکلات آن را بیان کنند.
بچه ها گفته ی امام علی(ع) را با خط زیبا بنویسید و به دیوار کلاس بچسبانید.