دانلود طرح درس محیط دایره، ریاضی پنجم (docx) 3 صفحه
دسته بندی : تحقیق
نوع فایل : Word (.docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحات: 3 صفحه
قسمتی از متن Word (.docx) :
طرح درس محیط دایره - پنجم
موضوع : محیط دایره پایه: پنجم ابتدایی تعداد: 12نفر زمان: 25 دقیقه
هدف کلی ← آشنایی با نحوه ی اندازه گیری محیط دایره
اهداف جزیی ←
1- فرمول محیط دایره را بیان نماید.
حیطه ی دانش ← 2- نحوه ی اندازه گیری محیط دایره را توضیح دهد.
3- پس از اندازه گیری دور دایره نتیجه را در یک جمله بیان کند.
1- در انجام فعالیت گروهی از خود علاقه نشان دهد.
حیطه ی نگرش ← 2- در هنگام کار با کاغذ رنگی احساس شادی کند.
1- در انجام فعالیت با حوصله و با سلیقه عمل می کند.
2- در هنگام اندازه گیری دور دایره ها با دقت عمل کند.
حیطه ی مهارت ← 3- در هنگام کار با قیچی به رعایت کلات ایمنی اهمیت می دهد.
4- با کاغذ رنگی و قیچی که سر و کار دارد دایره ها زیبا و خوب برای گروه می سازد.
- ورود به کلاس- سلام واحوالپرس- حضور و غیاب – دقت در رفتارهای بچه ها.
روش تدریس ← تفکر استقرایی – گروهی
وسایل مورد نیاز ← کتاب – قیچی – کاغذ رنگی – نخ – متر – خط کش – پرگار
ارزشیابی تشخیصی ← پرسش از چند دانش آموز در مورد مفهوم محیط ( اندازه دور هر شکل را محیط آن شکل می گویند) و سوال در مورد نحوه ی بدست آوردن محیط مستطیل یا مربع جهت یادآوری عمل اندازه گیری محیط.
ایجاد انگیزه ← لحظه ی وود به کلاس وسایلی را که برای انجام تدریس برای گروه ها نیاز است با خودمان به کلاس می آوریم و از قبل یک دایره بزرگ درست می کنیم و با خودمان به کلاس می آوریم.
گام اول ← گروه بندی با کاغذ های رنگی که بصورت پازل تهیه شده و در نهایت با کنار هم قرار دادن قطعات پازل ها شکل دایره بوجود می آید گروه های یک رنگ کنار هم قرار می گیرند. هر گروه 3 نفر ( 4 گروه)
گام دوم ← با در اختیار دادن کاغذهای رنگی از گروه ها می خواهیم با وسایلی دیگری که در اختیار قرار دارند یک یک دایره با اندازه های دلخواه درست کنند. زمان 5 دقیقه. ( زمان: 5 دقیقه)
گام سوم ← بعد از گذشت 5 دقیقه که گروه ها دایره های خود را درست کردند یک متر در اختیار آنها قرار می دهیم تا اندازه ی دور دایره ها را خود بدست آورند. و در پشت دایره یادداشت می کنیم. ( زمان: 5 دقیقه)
گام چهارم← بعد از اندازه گیری هر گروه را متذکر می شویم که اندازه قطر دایره را نیز بگیرند و آن را نیز یادداشت کنند و بر اندازه دور شکل تقسیم کنند و پاسخ را بدست آورند و بعد در محلی که پای تابلو مشخص شده گروه ها دایره را نصب کنند و اندازه ها را در جدول روبرو یادداشت کنند.
14/3 عدد ثابتاندازه قطر 4محیط 56/12گروه114/3684/18گروه 216/36/554/20گروه312/3784/21گروه4
گام پنجم ← معلم ← بچه ها اگر ما بطور دقیق دور دایره را اندازه گیری کنیم عدد 14/3 بدست می آید و اگر گروه هایی عددی کوچکتر یا بزرگتر از این عدد را بدست آورند در اندازه گیری دقت کمتری صورت گرفته ولی این عدد در کل دنیا ثابت است و دانشمندان بطور دقیق اندازه گیری کرده اند عدد 14/3 آمده ودر کل و بعضی جاها این عدد را عدد پی نیز می نامند.
گام ششم ←جمع بندی یا نتیجه گیری ← بچه ها می خواهیم برای دایره نیز مثل مستطیل یا مربع یک فرمول مشخص کنیم تا از این به بعد به راحتی دایره هایی را که در اطراف ما قرار دارند محیط آنها را بدست آوریم. حالا خوب به جدول پای تابلو نگاه کنید و به اعداد توجه کتید و نتیجه بگیرید. (زمان:5 دقیقه)
بچه ها ←اندازه قطر را در عدد ثابت ضرب کنیم اندازه ی دور شکل بدست می آید.
معلم ← آفرین بچه ها بله پس فرمول محیط دایره = اندازه قطر × 14/3
چند دایره پای تابلو با اندازه ی قطر ها متفاوت می کشیم و از گروه ها می خواهیم از طریق فرمول بدست آورند تا ببینیم تا چه حد در بکارگیری فرمول در بدست آوردن محیط دایره توانمند شده اند و موضوع درس را فهمیده اند.
ارزش یابی تکمیلی ← مراجعه به کتاب و حل تمرینات مربوط به این مبحث .بچه ها با توجه به قطرهای داده شده محیط دایره را بدست آورید. بعد از 5 دقیقه پاسخ ها را بررسی می کنیم اگر نقصی در کار بود دوباره توضیح می دهیم با کشیدن چند دایره در پای تابلو و توضیح بدست آوردن محیط دایره. ( زمان : 3 دقیقه)
تعیین تکلیف ← بچه ها همه ی شما در منزل سینی های دایره ای شکل یا میزنهار خوری دارید ابتدا اندازه قطر آنها را بدست آورید و بعد محیط میز یا سینی را بدست آورید و در کاغذ نقاشی کنید و در کلاس گزارش دهید.
تکمیل چک لیست:
اهداف رفتاریگروه1گروه2گروه3گروه41- فرمول محیط دایره را بیان کنید.2- هر اندازه محیط دایره به او بدهیم بدست می آورد.نمره